Logo do druku

Ekologiczne przystanie jachtowe na Warmii i Mazurach

Opis Ekomariny ZalewoW kwietniu 2013 r. w Zalewie została oddana do użytku została nowoczesna, ekologiczna mini przystań żeglarska, przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Projekt dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013. W budynku Ekomariny znajdują się między innymi:
  • Sala wykładowa przeznaczona do prowadzenia szkoleń z zakresu szeroko rozumianej edukacji ekologicznej.
  • Platforma obserwacyjna (wieża widokowa), która będzie wykorzystywana w trakcie szkoleń, połączona z budynkiem kładką.
  • Altana umożliwiająca prowadzenie szkoleń na świeżym powietrzu.
  • Całoroczny pomost pływający przystosowany dla 18 jachtów.
  • Budynek gospodarczy stacji podciśnieniowej do odbioru ścieków z jachtów.
  • Wiata na odpady.
  • Punkt awaryjnej naprawy jednostek pływających – warsztat szkutniczy.
  • Slip do wodowania jachtów.
Ekomarina w Zalewie jest jednym z 11 tego typu obiektów w województwie warmińsko – mazurskim, powstałym w ramach realizacji kluczowego projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Infrastruktura przystosowana do odbioru nieczystości z łodzi, zostanie włączona do istniejącego systemu gospodarki odpadami. Takie działanie umożliwi turystom prawidłowe i ekologiczne pozbywanie się odpadów, co znacznie zwiększy stopień ochrony ekosystemów jeziora Ewingi i jeziora Jeziorak.

Poprawa stanu środowiska jest jednym z czynników decydujących o liczbie turystów odwiedzających region i korzystających z usług Ekomariny. Podniesienie poziomu jakości usług turystycznych wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarczy regionu, co jest jednym z głównych celów jaki gmina Zalewo stara się osiągnąć. Dodatkowym celem uruchomienia Ekomariny jest również podniesienie potencjału turystycznego w oparciu o jezioro Ewingi i Kanał Dobrzycki, czyli najstarszej części znanego szlaku wodnego jeziora Jeziorak i Kanału Elbląskiego. W momencie oddania przystani do użytku, jezioro Ewingi w naturalny sposób zostanie połączone z międzynarodową drogą wodną E-70.

Inwestycja w 76,48% dofinansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013. Skoncentrowana jest przede wszystkim na ochronę środowiska, poprawę stanu odbioru nieczystości z jednostek pływających oraz edukację ekologiczną.

Przystanią zarządzać będzie firma Skysail z Olsztyna, specjalizująca się w szeroko rozumianej działalności szkoleniowo – żeglarskiej. Ich wieloletnie doświadczenie w obszarze żeglarstwa, pozwoli zoptymalizować działania Ekomariny i jak najlepiej dostosować standardy oferowanych usług, do potrzeb turystów.

Kontakt do Eko-Mariny:
ul. Kolejowa, 14-230 Zalewo
Stanisław Kasprzak

  +48 89 650 52 28, 601 645 004

   ekomarina@zalewo.pl

www.ekomarina.zalewo.pl

Zdjęcia

Wypożyczalnie

 

Komunikaty WOPR

więcej komunikatów >>>

"Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013"

Grafika - Studio proGRAF
Realizacja: 4hosting.pl