Logo do druku

Ekologiczne przystanie jachtowe na Warmii i Mazurach

Archiwum News - Przystań Węgorzewo


Opis funkcjonalności Eko-mariny

W ramach projektu ma powstać budynek bosmanatu z wieżą obserwacyjną (wysokość 10m) o powierzchni 30m2 i pomieszczenie mieszkalne o pow. 10m2, pawilon sanitarny dla żeglarzy i turystów z toaletami, umywalkami i prysznicami o powierzchni 75m2, pralnia z suszarnią oraz punkt opróżniania toalet chemicznych. Teren wokół ma zostać zagospodarowany, a nabrzeże zmodernizowane. Powstaną też pomosty dla 30 łodzi. Jako infrastruktura dodatkowa ma powstać elektroniczna tablica informacyjna, system Wi-Fi, a także kiosk multimedialny.

Projekt jest unikalnym rozwiązaniem łączącym w sobie rozwój ruchu turystycznego, zwiększenie liczby miejsc postojowych dla jachtów oraz rozwiązaniem mającym na celu ochronę środowiska naturalnego i nierozwiązanego do tej pory problemu odpadów stałych na brzegach i jeziorach mazurskich. W chwili obecnej trwają próby umiejscowienia „Ekomariny” i dostosowywanie projektu do planowanych zmian.

W Węgorzewie obecnie istnieją dwa porty żeglarskie zlokalizowane w centrum miasta oferujące czarter jachtów. Dodatkowo istnieje możliwość zacumowanie swojej łodzi przy zabytkowym Zamku Krzyżackim.

Możliwe jest także wypożyczenie łodzi wędkarskich, łodzi motorowych, kajaków, rowerów wodnych. W portach można wymienić lub napełnić butle gazowe, naładować akumulatory, zakupić żywność, sprzęt żeglarski, a także naprawić silniki.

W mieście funkcjonuje żeglarska stacja Orlen, która stoi w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej Eko-mariny.

Oferta turystyczna i gospodarcza Eko-Mariny

W Węgorzewie najcenniejszym zabytkiem jest późnogotycki kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła z początku XVII wieku, niegdyś ewangelicki, a od 1945 roku katolicki. Zachowało się w nim wiele elementów pierwotnego wyposażenia. Szczególnie godne uwagi są: barokowy ołtarz z 1652 r. bogato zdobiony rzeźbami napisami w języku łacińskim i niemieckim, ambona z początku XVII w. (przebudowana w XVIII w.), dwa konfesjonały (z 1696 i 1715 r.) oraz najstarsze na Mazurach organy z 1647 r. posiadające oryginalne barokowe brzmienie.

Ciekawą budowlą jest trójskrzydłowy zamek pokrzyżacki zbudowany w końcu XIV wieku. Niestety na przestrzeni wieków był tak często przebudowywany, że obecnie jego kształt niewiele przypomina średniowieczne zamki. Ostatni szczyt z czasów krzyżackich zawalił się w 1845 r. Dopiero w latach osiemdziesiątych zamek odbudowano po zniszczeniach wojennych. Obecnie jest własnością prywatną.

W 1991 roku powołano Muzeum Kultury Ludowej , natomiast zbiory gromadzone są od 1969 roku. Przy Muzeum znajduje się Park Etnograficzny nad Węgorapą z obiektami tradycyjnego XVIII i XIX-wiecznego budownictwa mazurskiego i ekspozycjami kultury materialnej. Przez cały rok prowadzone są zajęcia rękodzielnicze w pracowniach tkackiej, ceramicznej i kwiatów artystycznych. Cieszą się one dużą popularnością nie tylko wśród miłośników sztuki ludowej.

Dla miłośników krajobrazu nie lada gratką będzie z pewnością jeden z piękniejszych na Mazurach punkt widokowy nad j. Święcajty, gdzie znajduje się rosyjsko - niemiecki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Z cmentarza rozciąga się przepiękny pejzaż na jezioro i Wyspę Kocią. Niedaleko znajduje się wybudowana w latach 1904-1905 wieża ciśnień, stanowiąca do niedawna element sieci wodociągowej. 20-metrowa wieża stoi na wzgórzu 22,6 m .n. p. jez. Mamry. Przy drodze do Giżycka na Górze Konopki postawiono pomnik żołnierzom radzieckim poległym w II wojnie światowej.

Opis Prac inwestycyjnych

Inwestycja jest w trakcie realizacji. Uzgodniono nową lokalizację ekomariny z RZGW, w związku z tym że należy zmienić projekt, zlecono wykonanie mapy do celów projektowych i operatu wodnoprawnego, wystąpiono o niezbędne warunki techniczne. Otrzymano zgodę Urzędu Marszałkowskiego na ponowne złożenie wniosku o dofinansowanie.

Dojazd do Eko-Mariny

Ze wstępnych ustaleń wynika, że węgorzewska Eko – Marina znajdować się będzie przy ul. Portowej pomiędzy Parkiem Etnograficzny nad Węgorapą, a placówką Żeglugi Mazurskiej.

Zdjęcia

Wypożyczalnie

 

Komunikaty WOPR

więcej komunikatów >>>

"Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013"

Grafika - Studio proGRAF
Realizacja: 4hosting.pl