Logo do druku

Ekologiczne przystanie jachtowe na Warmii i Mazurach

Opis Ekomariny Węgorzewo

 
Zapraszamy do Ekomariny w Węgorzewie zlokalizowanej na północno-wschodnim brzegu Kanału Węgorzewskiego przy ul. Portowej nad rzeką Węgorapą.

Ekomarina działa od sierpnia 2013 roku. W budynku na parterze znajdują się pomieszczenia toalet i umywalni dla kobiet, mężczyzn i osób niepełnosprawnych, pralnia wyposażona w pralki, suszarki do ubrań z punktem do zmywania naczyń oraz zaplecze techniczne z punktem opróżniania toalet chemicznych.

W przystani jest keja dla 6 jednostek pływających. Żeglarze mają dostęp do energii elektrycznej i wody.

Ekomarina otwarta jest codziennie w godzinach od 10:00 do 19:00.

CENNIK USŁUG PORTOWYCH
Opłata za cumowanie
Cumowanie jednostki do 5 godzin ( w tym WC, mycie naczyń i pobór wody do picia, odbiór odpadów stałych ).    8 zł.
Cumowanie jednostki powyżej 5 godzin – 1 dzień ( w tym WC, mycie naczyń i pobór wody do picia, odbiór odpadów stałych ). 23 zł.
Cumowanie jednostki przez miesiąc. 850 zł.
Cumowanie jednostki na cały sezon (15.04-15.10). 3200 zł.
Oplata za odbiór ścieków ze zbiorników:   
Stacjonarnych. 11zł/szt.
Przenośnych/chemicznych. 6zł/pojemnik
Oplata za korzystanie z sanitariatów:   
Podłączenie do skrzynki energetycznej. 10 zł.
Skorzystanie z toalety. 1,5zł/os.
Skorzystanie z prysznica (10 min). 11zł/os
Skorzystanie z umywalki. 3zł/os.
Skorzystanie z pakietu sanitariaty (cały dzień). 15zł/os.
Skorzystanie z pralki (1 cykl). 10 zł.
Skorzystanie z suszarki (1 cykl). 10 zł.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
„Budowa ekologicznych mini przystani żeglarskich wraz z systemami odbioru i segregacji odpadów na wybranych obszarach regionu warmińsko – mazurskiego – Gmina Węgorzewo”
Całkowita wartość projektu 2 556 952,31 zł, kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 1 572 353, 85 zł.

Źródło: www.3.wegorzewo.pl

Warto zobaczyć (okolica)

Najważniejszym zabytkiem w okolicy jest pałac Lehndorffów w Sztynorcie Dużym, którego fundamenty pochodzą jeszcze z XVI w. W parku i w okolicy rośnie 160 dębów. Najstarsze z nich zostały zasadzone ok. 1600 r. Na cyplu między j. Sztynorckim, a Łabap znajdują się ruiny grobowca tej hrabiowskiej rodziny. W Sztynorcie znajduje się również największy port jachtowy na Mazurach.

Miłośnicy obiektów militarnych uzbrojeni w latarki mogą badać nie zniszczone przez wojnę bunkry polowej kwatery Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu „Anna” w Mamerkach. Główną atrakcją jest bunkier „gigant”, na którym w 2005 r. wybudowano schody z balustradą prowadzące na dach schronu i do punktu widokowego na jez. Mamry.

Ciekawostką hydrotechniczną gminy Węgorzewo jest dwudziestodwu kilometrowy odcinek Kanału Mazurskiego, którego zadaniem miało być m.in. połączenie okolicznych jezior z Bałtykiem. Od 1862 roku, kiedy to wykonano pierwsze plany, pomimo wielokrotnie ponawianych prób nigdy nie został on ukończony. Kanał Mazurski biegnie od j. Mamry przez j. Rydzówkę, aż za rosyjską granicę. Po stronie polskiej znajduje się pięć śluz. Jedyną ukończoną w całości budowlą hydrotechniczną Kanału i obiektem zabytkowym jest śluza w Gujach Piaskach. W wieżach śluzy znajdują się urządzenia o napędzie ręcznym do otwierania i zamykania wrót. Niedaleko śluzy znajduje się jaz walcowo-obrotowy.

W Kolonii Leśniewo znajdują się dwie nieukończone śluzy: Leśniewo Dolne (15% zaawansowania budowy) i ok. 900 m za nią śluza Leśniewo Górne (30 % zaawansowania budowy). Na przedniej ścianie korpusu śluzy widoczna odciśnięta hitlerowska odznaka, ślad po metalowej „wronie”. Do ciekawych obiektów hydrotechnicznych należy również elektrownia wodna w Ołowniku z 1939 roku-obecnie własność prywatna.

We wsi Radzieje znajduje się kościół klasycystyczny na planie ośmioboku, na podmurówce z kamieni polnych, na której wyryto datę budowy -1827 r. Na dachu znajduje się ośmioboczna latarnia zwieńczona kulą. W wystroju wnętrza znajdują się posągi z XVII w. i dwa obrazy mistrzów niderlandzkich „Pojmanie” i „Chrystus przed Piłatem” z XVIII w., które są własnością parafii. Niedaleko przy linii kolejowej zachował się jeden schron ciężki kwatery polowej szefa Kancelarii Rzeszy Hansa Lammersa.

Najstarszym zabytkiem na Ziemi Węgorzewskiej jest gotycki kościół z XV wieku znajdujący się we wsi Węgielsztyn. Kościół zbudowany jest z kamienia polnego, otynkowany, jednonawowy, z dwuspadowym dachem krytym dachówką. Zakrystia ma beczkowe sklepienie, nawa kolebkowe. Z wystroju wnętrza z XVII wieku pochodzą: ambona posiadająca ornamentykę niderlandzką, krucyfiks w kruchcie i zamek w drzwiach zakrystii. W XVIII wieku dobudowano do świątyni część zachodnią z wieżą wysokości 32 m. Na wieży znajduje się chorągiewka z datą 1714. W środku zachował się barokowy ołtarz. Natomiast z czasów krzyżackich pochodzi granitowa chrzcielnica kościoła.

We wsi Pozezdrze do najbardziej znanych zabytków należy kościół parafialny p.w. Św. Stanisława Kostki zbudowany w XIX wieku, odbudowany po zniszczeniach wojennych w 1923 r. oraz schron Hansa Himmlera „Hochwald”.

Mazurska Piramida w Rapie to grobowiec rodziny Farenheidów. Celem budowy grobowca - piramidy było stworzenie warunków sprzyjających mumifikacji ciała.

Jest to miejsce o wielkiej mocy koncentracji pozytywnego promieniowania energii Ziemi i Kosmosu. Pozytywne promieniowanie jest wzmacniane w piramidzie przez odpowiedni kształt sklepienia wewnętrznego pod kątem 51°52' - a więc tak, jak w piramidach egipskich, a negatywne działanie energii eliminuje podstawa z kamienia polnego.

Więcej na: www.mazury-wegorzewo.pl

Oferta noclegowa miasta:

Zapraszamy na Mazury, do Węgorzewa. W naszej Małej Krainie Wielkich Jezior spędzisz naprawdę aktywny 3-dniowy weekend na świetnych trasach rowerowych, kajakowych i nordic - walking. A wszystko to w scenerii cudownych mazurskich wód i lasów.

W serwisie znajdziesz zbiór różnorodnych obiektów noclegowych w gminie Węgorzewo. Informacje o obiektach promowanych znajdują się na stronie głównej, natomiast dostęp do pozostałej bazy odbywa się za pomocą wygodnej wyszukiwarki.

Swój aktywny weekend w Węgorzewie możesz zaplanować w modelu: 1 dzień na rowerze (trasy rowerowe), 2 dzień na kajaku (trasy kajakowe), 3 dzień z kijkami nordic-walking (trasy piesze). Po takiej dawce relaksu można wrócić z weekendu ze wspaniałymi wrażeniami.

Zakład Usług Komunalnych/ Prezes Zarządu Paweł Pytel,
tel. 87 427 28 28 (sekretariat), zukweg@internetmail.pl

Informacji o trasach, atrakcjach i bazie noclegowej udzielają:

    Biuro promocji w Urzędzie Miejskim w Węgorzewie, tel. 874275443
    Węgorzewskie Biuro Informacji Turystycznej, tel. 874274009

    Pełna oferta noclegowa gminy na: www.mazury-wegorzewo.pl

Fot. www.3.wegorzewo.pl

Wypożyczalnie

 

Komunikaty WOPR

więcej komunikatów >>>

"Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013"

Grafika - Studio proGRAF
Realizacja: 4hosting.pl