Logo do druku

Ekologiczne przystanie jachtowe na Warmii i Mazurach

Atrakcje turystyczne w Rynie

Ryn to malowniczo położone miasteczko, wkomponowane pomiędzy dwa jeziora: Ryńskie i Ołów, leżące na zachodnich krańcach Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.  Warto się tu zatrzymać, robiąc kilkugodzinną przerwę w podróży.  Lepiej jednak przyjechać na dłużej - i to bez względu na porę roku.

Zbaczając nieco ze Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich do Rynu można także dopłynąć przepięknym Jeziorem Ryńskim i przycumować przy kei niemal w centrum miasta. Ci, którzy pragną zdobyć szerszą wiedzę na temat miasta i Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, powinni udać się do widocznego z jeziora Ryńskiego Centrum Kultury, gdzie znajdą profesjonalny, nowoczesny Punkt Informacji Turystycznej oraz Ryńskie Zbiory Muzealne. Drugie z ryńskich jezior – Ołów, jest jednym z najczystszych w okolicy. Latem do odwiedzenia Rynu zachęcają liczne imprezy cykliczne, m.in. „Bezpieczne Mazury”, “Dni Rynu”, “Festiwal Kultury Średniowiecza”, czy też “Ryńska Upiorna Noc Filmowa”.

          Okolice Rynu słyną z urody. Pofałdowany, pagórkowaty teren, malownicze jeziora pełne uroczych zatok i półwyspów wijące się niekiedy długimi rynnami, także mnogość ciekawych zakątków - podkreślają wyjątkowość tego miejsca. Piękna i spokojna okolica pozwala zapomnieć o wielkomiejskim zgiełku i w pełni delektować się pięknem życia. Sam Ryn tworzy wyjątkowy klimat wiekowych kamienic oraz wąskich, krętych uliczek, a wszystko to skupione u podnóża górującego nad miastem XIV-wiecznego, majestatycznego zamku krzyżackiego.

Ryn otoczony jest wieloma miejscami wartymi zwiedzenia i przez to doskonale nadaje się na "bazę wypadową" do dalszego zwiedzania Mazur.

Miejscem godnym zwiedzenia jest położona 10 km od Rynu niewielka miejscowość Nakomiady, a właściwie położony na uboczu wsi pałac. Barokowa budowla pochodzi z 1705 roku. Pałac po prostu "tonie w zieleni", otoczony parkiem, w którym znajduje się XVIII-wieczna kaplica. Obok budowli znajduje się jedyny w Polsce regularny ogród warzywny, gdzie warzywa i zioła tworzą niepowtarzalne kompozycje. Przy pałacu funkcjonuje manufaktura, która wytwarza piece kaflowe, będące dokładnymi kopiami pieców mazurskich sprzed wieków.

Godnym zobaczenia zabytkiem jest również Kościół z XIX w. W Sterławkach Wielkich. Zbudowano go na fundamentach starego, który spalili Tatarzy w 1676r.. W 1884r. Dobudowano wieżę o wys. 38 m. Budowla murowana, halowa. Wewnątrz kościoła znajduje się drewniany krucyfiks z XVIIIw. Mosiężna chrzcielnica z XVIIw.

Zabytki architektury:

- Zamek krzyżacki z II poł XIV w. - obecnie Hotel Zamek Ryn
Zamek gotycki, siedziba prokuratora podległego komturowi w Brandenburgu, zbudowany w II połowie XIV w. (ok. 1377r.), przebudowany w II połowie XIX w. (1853r., 1961r.). Usytuowany na wzniesieniu między jeziora i Ołów i Ryńskim. Rozmieszczony na planie prostokąta, murowany z kamienia (w przyziemiu) i cegły. Mury zdobione dekoracją zendrówkową, otynkowane w XIX w. Główny dom gotycki umieszczony w południowo – wschodnim skrzydle. Skrzydło południowo – zachodnie i budynek północno – wschodni dobudowane w XVI w. W tym samym czasie wzniesiona została okrągła wieża. Skrzydła południowo – wschodnie i południowo – zachodnie spięte murami kurtynowymi. Główna brama umieszczona w kurtynie północno – wschodniej.
- układ urbanistyczny z XIV-XVIII w.
- kamieniczki z XIX w. w centrum miasteczka
- kaplica ewangelicka z II poł. XIX w.

Budynek wzniesiony w 1836 r. Budowla na planie wydłużonego prostokąta, murowana z cegły, na kamiennej podmurówce, otynkowana.
- wiatrak holenderski z II poł. XIX w.
Wiatrak typu holenderskiego zbudowany w 1873 r. Korpus rozmieszczony na planie koła, murowany, trójkondygnacyjny, otynkowany. Otwory okienne zamknięte łukiem odcinkowym, zniedobione.
- wieża ciśnień z pocz. XX w.

Na turystów, oprócz atrakcji krajobrazowych, przyrodniczych i architektonicznych czeka pełna i wciąż rozbudowywana baza turystyczna – hotele, zajazdy, pensjonaty, kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne oraz stanice i ośrodki żeglarskie oferujące kompleksowe usługi – od wypożyczania wszelkiego sprzętu turystycznego po spa, kręgielnię, strzelnicę, pizzerie...

Wypożyczalnie

 

Komunikaty WOPR

więcej komunikatów >>>

"Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013"

Grafika - Studio proGRAF
Realizacja: 4hosting.pl