Logo do druku

Ekologiczne przystanie jachtowe na Warmii i Mazurach

Komunikaty żeglarskie

  • Ratownik radzi - wiosna

    2013-04-05 12:27:54

    Pomimo nastania kalendarzowej wiosny, zima nie ustępuje. Pokrywa lodowa jest gruba i przykryta grubą warstwą pokrywy śnieżnej.

    Okres który nastąpi będzie okresem większych temperatur w dzień i w związku z tym musimy się spodziewać słabnięcia wytrzymałości tafli lodowej. Zaczną tworzyć się odparzeliny. Pracująca pod wpływem wiatru tafla lzacznie się wypiętrzać i będą powstawać szerokie szczeliny. Warunki te tworzą duże niebezpieczeństwo dla wędkarzy i innych osób przebywających na lodzie.
    W okresie topnienia lodu każde wejście na lód musi być bardzo dobrze przemyślane. Najlepiej poradzić się ratowników. Pamiętajmy żeby nie wchodzić na lód pojedyńczo – lepiej w grupie. Należy mieć przygotowany odcinek linki, żeby w razie załamania się lodu podać ją potrzebującemu.
    Dobrze mieć przygotowane wzorem bojerowców bolce stalowe które pomogą wydostać się z przerębla na taflę lodową (można zakupić je w sklepach żeglarskich, oraz wędkarskich).
    Do osoby która wpadła do przerębla należy zbliżać się powoli czołgając po lodzie, następnie podać linę lub inny przedmiot którym można wyciągnąc poszkodowanego. Pamiętajmy o natychmiastowym poinformowaniu Służb Ratowniczych o takim zdarzeniu.

    W okresie wiosennym w żadnym przypadku nie wjeżdżamy na lód samochodem, quadem czy motorem. Trzeba zachować się rozsądnie i nie narażać swojego zdrowia i życia bez potrzeby. W razie wypadku lub pytań do ratowników proszę dzwonić 87 425 30 77 lub 601 100 100. Zawsze dokładnie podając miejsce w którym się znajdujecie, bądź planujecie znaleźć.

    Po rozpuszczeniu się tafli lodowej co w tym sezonie przewidujemy na drugą połowę kwietnia, wszyscy żeglarze rozpoczną przygotowania swoich łodzi, żeby na pierwszy długi weekend móc je zwodować.
    Należy pamiętać, że temperatura wody podniesie się zaledwie o parę stopni. Każda wywrotka lub wypadnięcie za burtę przy takiej temperaturze w ciągu kilku-kilkunastu minut może skończyć się tragicznie.
    W związku z tym przypominamy:

    • Trzeba dobrze ocenić warunki pogodowe.
    • Nie wypływamy samotnie (zawsze w grupie kilku łodzi).
    • Pływamy zawsze w kamizelkach ratunkowych.
    • Mamy zawsze naładowany telefon komórkowy, zabezpieczony nieprzemakalnym pokrowcem.
    • Mamy wprowadzony na "szybkie wybieranie" numer do najbliższej jednostki Służby Ratowniczej.
    • Przy zawiadamianiu o miejscu wypadku podajemy dokładne miejsce zdarzenia (idealnie z podaniem pozycji GPS) i numer swojego telefonu.
    • Musimy pamiętać, że okres zimnej wody będzie trwał przez cały maj i w czasie tym należy zachować szczególne środki ostrożności.
    • Na jeziorze Śniardwy zwracać należy baczną uwagę na system ostrzegawczy (pulsujące światła). Ostrzegają one przed nadejściem złej pogody i o trudnych warunkach atmosferycznych.

    Zachęcamy żeglarzy, motorowodniaków, wędkarzy do stosowania się do naszych zaleceń.
    Pozwolą one wszystkim użytkownikom sprzętu pływającego na bezpieczne żeglowanie.

     Życzymy pomyślnych wiatrów

     

    Komandor Mazurskiej Służby Ratownicz

    Źródło:www.msr-okartowo.pl, 04.2013r.

Wypożyczalnie

 

Komunikaty WOPR

więcej komunikatów >>>

"Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013"

Grafika - Studio proGRAF
Realizacja: 4hosting.pl